Wróć do poprzedniej strony

Dodaj do ulubionych
Podstawowe informacje

Tapiseria Anioł rozpalający ołtarz ofiarny Gedeona (z serii Dzieje Gedeona)

nieznany (autor)
ZKW/6056
Miejsce powstania/znalezienia
Bruksela (Belgia) ? (miasto)
Datowanie
XVI/XVII w.
Technika
technika gobelinowa
Tworzywo
wełna, jedwab
Dział
Tkaniny
Własność
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Wymiary
345 x 260 cm
Opis tekstowy

Tapiseria Anioł rozpalający ołtarz ofiarny Gedeona (z serii Dzieje Gedeona)

nieznany (autor)
ZKW/6056
Tapiseria z serii Dziejów Gedeona ukazuje początek historii biblijnego bohatera opisanej w Księdze Sędziów. Gedeon, pochodzący ze skromnej rodziny zajmującej się rolnictwem, został wybrany przez Jahwe na wodza i sędziego, a jego zadaniem miała być walka z kultem fałszywego boga oraz obrona Izraelitów przed wrogami. Bóg wysłał do Gedeona anioła jako swego posłańca. Ten pojawił się w domu bohatera podczas prac polowych i obwieścił mu wolę Jahwe. Gedeon, zaskoczony i podejrzliwy, nie czuł się przygotowany do pełnienia tak ważnych i odpowiedzialnych funkcji. O prawdziwości powołania i boskim wstawiennictwie przekonały go cuda, których kilkakrotnie doświadczył. Po raz pierwszy o boskiej interwencji przekonał się podczas składania ofiary, kiedy to anioł dokonał cudu rozpalając jego ołtarz ofiarny za pomocą laski. Kolejne cuda, zwane cudami runa, polegały na tym, że na prośbę Gedeona pozostawione na klepisku owcze runo pozostało suche, mimo że ziemia wokół była mokra od rosy, i odwrotnie – było wilgotne, podczas gdy otoczenie pozostało suche. Po doświadczeniu cudów bohater podjął się przypisanej mu przez Boga roli.

Bordiura tapiserii ukazuje trójstrefową budowę świata. W górnym pasie przedstawiono niebo z ptakami oraz umieszczonymi w części centralnej postaciami bogów olimpijskich: Jowisza, Merkurego i Famy. W pionowych strefę ziemi. W dolnym wodę, oraz postacie Neptuna i nimf. W narożnikach postacie alegoryczne symbolizujące cztery żywioły.

Zainteresowanie dziejami Gedeona wiązało się z ustanowieniem przez księcia Burgundii Filipa Dobrego Orderu Złotego Runa (1430 r.). Nazwa i insygnia orderu, nawiązują do mitycznej wyprawy Jazona i Argonautów do Kolchidy. Dla zaspokojenia potrzeby biblijnego uzasadnienia dla orderu, patronem ustanowiono Gedeona, będącego uosobieniem wiernego Bogu bohaterskiego wojownika, który pozostawał pod opieką Jahwe i był przez niego zachęcany do działania za pomocą cudów. W kontekście orderu najistotniejszą rolę w historii bohatera odgrywały opisane powyżej cuda z runem, które zgodnie z typologią uznawane był za prefigurację Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

[Katarzyna Połujan]
Czytaj więcej
Wystawy

Tapiseria Anioł rozpalający ołtarz ofiarny Gedeona (z serii Dzieje Gedeona)

nieznany (autor)
ZKW/6056