Wróć do poprzedniej strony

Dodaj do ulubionych
Podstawowe informacje

Teryna z pokrywą i podstawą "z żółtym lwem"

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/5968/abc
Miejsce powstania/znalezienia
Miśnia (Niemcy) (miasto)
Datowanie
1734-1739
Technika
szkliwienie, malowanie naszkliwne, dekoracja plastyczna (uchwyt w formie szyszki pinii)
Tworzywo
porcelana
Rodzaj
teryna z pokrywą i podstawą
Rozwiń
Dział
Ceramika
Własność
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Wymiary
teryna: 7,2 (13,5 z pokrywą) x 18,5 (śr. wylewu) cm; podstawa: 4,5 x 25 (śr.) cm
Bibliografia
Szkurłat Anna, Kruche arcydzieła : porcelana miśnieńska z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum, Warszawa 2024, poz. kat. 146, il. na s. 153
Opis tekstowy

Teryna z pokrywą i podstawą "z żółtym lwem"

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/5968/abc
Teryna, pokrywa i podstawa dekorowane malowanym wielobarwnie wzorem z żółtym lwem – wierną kopią japońskiego oryginału.

Do namalowania lwa na wazie i pokrywie użyto nietypowego koloru brązowoczerwonego – zachowały się nieliczne naczynia z tym motywem o tej barwie.

Pierwsze kopie wzoru "z żółtym smokiem", opracowanego w XVII w. w manufakturze Sakaidy Kakiemona w Aricie, powstały w Miśni między listopadem 1729 r. a kwietniem 1730r. na zamówienie Hoyma i Lemaire’a. Zostały włączone do kolekcji Augusta II i prezentowane w pałacu Japońskim, o czym świadczą oznaczenia na przedmiotach. Zastawa królewska została odnotowana w 1731 r. zyskała duże uznanie, dlatego w pałacu Japońskim zaprojektowano osobny pokój stołowy z porcelaną z żółtym lwem, jak również dekorowano tym motywem serwisy ofiarowane jako dary dyplomatyczne Augusta III. Naczynia serwisowe z żółtym lwem wykonywane w l. 30. XVIII w. odznaczały się prostotą, nie były zdobione reliefem, a dekoracja malarska wiernie odtwarzała japońską kompozycję: z jednej strony ukazany był żółty lew (przypominający raczej żółtego tygrysa) owinięty wokół pędu bambusa, a z drugiej strony – wyrastające z grubego konara gałęzie kwitnącej śliwy. Dopiero w kwietniu 1741 r. zmodyfikowano ten pierwowzór, malując jeden centralnie umieszczony motyw lwa na tle stylizowanej roślinności: pędu bambusa i kwiatów peonii / chryzantem. Zmieniono również modele naczyń, dekorując je reliefową plecionką, tzw. Alt-Brandenstein, zastosowaną po raz pierwszy przez Johanna Friedricha Eberleina na serwisie dla Friedricha Augusta von Brandensteina, zarządcy kuchni królewskich w l. 1738–1739.

W zbiorach Zamku królewskiego w Warszawie znajdują jeszcze zdobione tak malowanym wzorem "z żółtym lwem": półmisek (nr inw. ZKW/5967) i cztery miniaturowe wazki, powstałe w l. 1735-1739 (nr inw. ZKW/6017, ZKW/6294-6296).
Czytaj więcej
Wystawy

Teryna z pokrywą i podstawą "z żółtym lwem"

Królewska Manufaktura Porcelany w Miśni (Miśnia ; 1710- ) (wytwórnia)
ZKW/5968/abc

Nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie - 2021, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Sale wystawowe II piętra, 2022